Lapin ammattikorkeakoulun opiskelijat Inka-Liisa Lakkinen ja Tanja Kinisjärvi-Juusola ovat kirjoittaneet opinnäytetyön Kohti vaikuttavampaa nuorisotyötä: nuorisotyöntekijöiden kokemuksia LappiNYT 2.0 -hankkeesta. Työssä tarkastellaan nuorisotyöntekijöiden näkemyksiä hankkeen tuloksista, sen tuottamista työvälineistä sekä vaikutuksista nuorisotyön näkyvyyteen, vaikuttavuuteen ja kykyyn vastata nuorten muuttuviin tarpeisiin.
Opinnäytetyön aineisto kerättiin haastattelujen avulla. Haastatteluihin osallistuneet nuorisotyöntekijät toivat esiin, että erityisesti harvaan asutuilla alueilla kollegiaalinen tuki koettiin merkitykselliseksi. Yhteiset koulutukset, tapaamiset ja kehittämisprosessit vahvistivat ammatillista osaamista ja lisäsivät yhteenkuuluvuuden tunnetta alan toimijoiden kesken.
Nuorisotyön vaikuttavuus koettiin työntekijöiden näkökulmasta merkittäväksi, mutta sen arviointiin kaipaavan edelleen kehittyneempiä menetelmiä sekä rakenteellista tukea. Esimerkiksi nuoDo-järjestelmän nuorisotyöntekijät kokivat hyödylliseksi vaikuttavuuden ja tiedonkeruun välineenä.
Nuorten tarpeiden koettiin muuttuneen aiempaa monimutkaisemmiksi. Niiden kohtaaminen edellyttää jatkuvaa osaamisen kehittämistä, vahvaa ammatillista yhteistyötä sekä nuorten osallisuuden aktiivista tukemista. Hanke on osaltaan vastannut näihin haasteisiin tarjoamalla rakenteita ja välineitä työn tueksi.
Nuoret osallistuivat hankkeessa esimerkiksi Pohjoisen nuorisotyön kompassin tekemiseen. Kompassista voi tarkastaa asiat ja teemat, mitkä ovat nuorille tärkeitä. Kompassi ei näin ole jäänyt vain julisteeksi toimiston seinälle.
Nuorisotyön näkyvyys nousi työssä keskeiseksi teemaksi. Vaikka nuorisotyö koetaan vaikuttavaksi niin nuorten kuin työntekijöidenkin näkökulmasta, sen merkitystä on ollut haastavampaa tehdä näkyväksi ulkopuolisille tahoille, kuten päättäjille.
Tutustu tarkemmin opinnäytetyöhön Theseus-palvelussa.