You are currently viewing Peräpohjolan Opiston rehtori Tatja Karvonen Kansanopistoyhdistyksen hallituksen jäseneksi

Peräpohjolan Opiston rehtori Tatja Karvonen Kansanopistoyhdistyksen hallituksen jäseneksi

  • Artikkeli julkaistu:10 lokakuun, 2019

Peräpohjolan Opiston rehtori Tatja Karvonen valittiin Turussa 7.10.2019 pidetyssä Kansanopistoyhdistyksen vuosikokouksessa jatkamaan yhdistyksen hallituksen jäsenenä vuosiksi 2020-2022.

Suomessa on pitkäkestoisia yhteiskunnallisesti haastavia koulutustehtäviä, joiden onnistunut ratkaiseminen tukee läpi elämän jatkuvaa oppimista ja kestävää kehitystä. Valtion talousarviossa tulee investoida koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen, toteaa rehtori Tatja Karvonen.

Suomen Kansanopistoyhdistys on Suomessa toimivien kansanopistojen edunvalvoja ja yhtenäinen ääni. Yhdistys edistää toiminnallaan sivistyksellistä tasa-arvoa ja elinikäistä oppimista. Kansanopistoyhdistys on myös monialainen koulutuspolitiikan kehittäjä ja aktiivinen vaikuttaja yhteiskunnallisessa keskustelussa. Yhdistyksen jäseniä ovat 75 Suomessa toimivaa kansanopistojen ylläpitäjää.